Моята диагноза - Множествена Склероза и живота ми покрай нея

Здравейте читатели, в тази статия искам да представя колкото мога по-кратко и по-ясно  моята лична история свързана с една модерна (коварна) болест, засягаща главно младото поколение, а именно мултиплена (множествена) склероза.


Всичко започна през 2004 година, когато бях още тийнейджър. След преумора от едно тежко лято прекарано от мен като общ работник с цел да изкарам пари за нормалните си нужди в ежедневието, съчетано със семейни неволи (майка ми си счупи тежко единия крак и се наложи спешна операция, а баща ми получи масивен инфаркт в същото време). Така изведнъж изпаднах в шок от неизвестното, което ме споходи. За да е пълна картинката по това време и в училище беше много напрегнато с непрекъснатите контролни и класни работи.

Точно за поредната контролна се събуждам и установявам, че с дясното ми око нещо се случва. Аз съм загубил способността да виждам. Виждам леки образи само с периферното си зрение. Въпреки това тръгвам за училище, а положението си го отдавам на недоспиване и напрегнато всекидневие. Успявам да стигна на време до училище и да присъствам във всички часове. В края на учебния ден зрението ми остана без промяна и реших да отида до аптеката за "няк`ви капки за очи", но от там ми казаха, че трябва да отида на очен лекар.

Докато разбера какво се случва при лекаря се оказах и аз по спешност в УМБАЛ „Св. Георги". Бях настанен в очно отделение, но въпреки това в стаята за комфорт на пациентите имаше телевизор (явно е необходимост на хората със зрителни проблеми). След двуседмично лечение с кортикостероиди и думи от рода на "забрави да виждаш с това око както преди", диагнозата ми беше ретробулбарен неврит. Успях да си възвърна зрението на почти 100% за изненада на лекарите при изписването ми. Тази радостна вест за мен беше съпроводена от ловки набези на цигани в стаята ми. Разделих се с личните си документи и пред мен остана друг проблем за решаване. Наложи се да платя глоба за откраднати документи в болница, защото не съм успял да си ги опазя...

И така след моето лечение, аз се върнах към нормалното си ежедневие. Завърших срока в училище нормално след леко наваксване от моя страна. Нещата в къщи за щастие имаха положително развитие. Баща ми се възстановяваше в нас постепенно, а майка ми след не толкова успешна операция беше в гипс и надежди, че ще започне да ходи след като бъдат премахнати пироните й. Следващите месеци за мен бяха съчетани с много весели моменти и игри с приятелите ми. Като всеки един тийнейджър преживях и една любовна мъка от несподелена любов (ако мога така да я определя), но това не развали приятелството ми с момичето, което беше замесено. Но след като завърши образованието си, тя замина извън България. Това доведе до отдалечаването ни.

В този период след контролни прегледи на очите, аз и моите родители бяхме посъветвани да потърсим невролог за проблема с окото. И така се озовах отново в болница за уточняване на причините за загубата на зрението ми. Наложи ми се да се нагледам на хора в доста окаяно състояние. Направиха ми ЯМР (ядрено-магнитен резонанс) и лyмбaлнa пyнкция (пункция от гръбначен стълб) за взимане на гръбначномозъчна течност. Заключението на лекуващия лекар беше, че няма достатъчно предпоставки за диагноза МС (каквито бяха предположенията). Така не се и започна лечение, защото ми било рано и съм бил добре... До някъде се успокоих, въпреки че едната проба от пункцията беше положителна, а и от ЯМР се видяха лезии на мозъка.

Година по-късно бях забравил през какво минах и се радвах на едно нормално ежедневие за годините ми. Предстоеше ми абитуриентски бал и кандидатстване за висше образование. Всичко беше добре до денят, в който след като се събудих и получих двойно виждане. Всичко пред погледа ми беше умножено по две. Последва нов престой в болница с вливане на системи и всекидневно поставяне на инжекции. За една седмица нещата се нормализираха, но чувството за тревожност се завърна. С това чувство аз приключих ученето си за средно образование и изкарах абитуриентския си бал, макар и не с голяма радост. Не ми беше и до екскурзии, предпочетох да си отпочина в родния си град сред природата.

Така се стигна до частта да се обърнем към лекар от София, който ни бе препоръчан. Уговорихме си ден за преглед и на уречения ден и час бяхме там. Там ни посрещнаха проф. д-р Пенко Шотеков и д-р Детелина Стоилова. Останах очарован от тяхното позитивно мислене и разбиране. Макар да не бях готов за приемане се наложи да остана. Последваха нови снимки с ЯМР и нова лумбална пункция. Резултатите им бяха достатъчни за да сложат крайна диагноза множествена склероза. Веднага ми издадоха протокол за да почна лечение с копаксон ампули 20 mg/ml инжекционен разтвор. След пет дни се прибрах в къщи и осъзнах, че аз имам заболяване и животът ми ще се промени. Започнах стриктно да изпълнявам схемата за слагане на лекарството. Приех напълно заболяването си и това ми помогна да продължа напред.

Към днешна дата аз се радвам на добро здраве и нормален живот. Създал съм семейство и живея за него с всичките радости и неволи, през които сме минали. Един прекрасен син ме радва ежеминутно. Не бива да се отчайваме от сполетялата ни неволя. Това със сигурност става за наше добро и е нужно да го изживеем. Всеки човек е пратен с мисия на този свят и сме "подписали договорите" си още преди да се родим. Така, че не ни остава друго освен да изпълним обещаното!

Самото заболяване множествена склероза се развива като самоубийство. Имунната система, която пази организма ни от чужди вредители, се обръща срещу него и атакува миелиновата обвивка  на нервните проводници в мозъка.

"Не мога да кажа нищо позитивно за болестта, от която страдам, но тя ме научи да не се оплаквам, защото има хора, които са по-зле от мен, а и имах щастието да се занимавам с това, което исках да правя. Самосъжалението е безсмислено и е загуба на време. Истина е, че сега съм по-щастлив, отколкото преди да се разболея." 
Това са думи на покойния Стивън Хокинг в интервю за неговата още по-коварна болест - амиотрофична латерална склероза.

Снимка: lavanguardia.com

6 коментара:

  1. Колко болка може да понесе човек! Колко страдание, без да го прекърши!

    ОтговорИзтриване
  2. Още като видях един конкретен сайт от списъка с връзки на блога Ви и се досетих... Но предпочетох да си затрая... Въпрос на лично решение е дали да се коментира и сподели едно такова нещо или не... Зная го от личен опит (уви, при мен също лечение няма и краят ще е некрасив)... И не съм от онези, които коментират, та...

    Но видях, че четете за МС... Ако не възразявате, ето един блог на човек (който познавам) също с МС... https://ms-dnevnik.blogspot.com/

    И... Дано скоро да се намери лечение за всички нелечими болести... Стискам палци за това...

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Благодаря Ви за коментара и сайта!

      Аз съм от хората, които не обичат да крият и премълчават. Може това да е и грешка, но е част от характера ми. Просто блога ми е насочен към личността ми и нещата покрай мен. И аз се надявам някой ден да се сложи край на болестите, но това си е кауза пердута. ;)

      Факт е, че всеки си живее с болестта, но я отключва по различно време. Аз съм решил и вярвам, че мога да изживея живота си по пълноценен начин. И още нещо, никой не знае до кога е на тази земя и каква ще е причината да изчезне...

      Съжалявам да науча, че и при вас положението е сериозно, макар ако не се лъжа го бяхте и намекнали преди време.

      Изтриване
  3. Здравейте, има ли начин да се свържа с Вас директно по телефона?Благодаря Ви!Синът ми на 16 е диагностициран с МС по същия начин като Вас, в началото с двойно виждане. Ще се радвам да се чуем и поговорим, ако още поддържате този сайт и четете това съобщение! Благодаря!

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Здравейте!
      Пишете ми на електронната поща petar_k@mail.bg и там ще Ви отговоря с телефонния си. номер. Не ми се ще да е сложен директно тук.

      Благодаря за разбирането и горе главата!

      Изтриване


All rights reserved © 2023 Ежедневието днес | Powered by peSho
Използването на материали от сайта без изрично разрешение на автора е забранено!
Protected by Copyscape