Пазарувайте разумно

 Разхищението на храна е една опасна тенденция!

 

  В България по подобие и образец на по-развитите страни се цели въвеждането на една култура на хранене, която от своя страна води до изхвърлянето на не малко годни за употреба хранителни продукти. Разни диетолози и ТВ предавания си плюнчат само езиците, защото единствената им цел е рейтинга.Те не разглеждат нещата от екологична гледна точка и едновременно с това не запознават аудиторията си с правилното съхранение на продуктите и пълноценното им използване за да се избегне тяхното изхвърляне. Ако се обърне внимание на този аспект той минава толкова бързо и така накратко, че е трудно да се улови от зрителя. Като цяло липсва социална ангажираност. Тук е нужно и държавата да се намеси реално, а не само да се ръководи от популистки течения, целящи да им донесат дивиденти. Усилията за спирането на хранителното разхищение дори е необходимо да се включат в политическите програми на партиите.

  Ние трябва да разберем, че изхвърлянето на хранителни продукти е много грешно. Според мен един от най-ефективните начини това да се разбере от народа е като му се обясни нагледно как влияе разхищението на хранителни продукти персонално върху семейния бюджет. Всяко домакинство би спестило не малка сума пари погледнато на годишна база пресмятане. Трябва да се грабне интереса на хората и по възможност да се превъзпитат техните хранителни навици още от пазаруването. Живеем във времена на пазарна икономика. В магазините е пълно с хранителни стоки. От тук следва да разберем, че няма никакъв смисъл да се презапасяваме с продукти. Повечето от тях са малотрайни и при едно недоглеждане още в магазина, лесно можем да се сдобием с почти бракувана стока. Това се отнася най-вече за месото, плодовете и зеленчуците.

  Магазините от своя страна е необходимо все по-смело да участват в борбата срещу изхвърлянето на годна храна. А не да се правят на хитри като маскират скапаната стока с по-свежа от същия вид и да се надяват на разсеяни клиенти. Нужни са добри мениджъри, които да ръководят този процес и да следват правилно хранителните течения. Така те биха помогнали не само за намаляването на бракувани стоки в техните обекти, но биха увеличили и своя портфейл.

  Като пример мога да дам една моя случка, когато работих като аранжор във фирма, която логично фалира след като беше закупена от българи и ръководена от български "мениджъри". Става дума за престижната преди време Пикадили. Там аз бях навикан и обвинен, че поетата от мен самоинициатива, целяща да помогна на колега от друг отдел е била чиста загуба на време и скатаване от работа. А причината за цялото мъмрене беше, че докато нареждам сутрин зеленчуците, аз съм оставил няколко зелени чушки с потъмнял връх да се продават. Като конското продължи с въпрос "Ти тези чушки би ли си ги купил?". Естествено не останах длъжен и отговорих, че явно управителите скоро не са пазарували от пазарите, където има в пъти повече истинска стока, отколкото в предлаганите "идеалните пластмасови играчки без драскотина и изгнило" с етикет зеленчуци по големите магазини.

  Изводът тук е, че в стремежа на псевдо мениджърите да предлагат колкото се може "по-красиви" плодове и зеленчуци на хората, те изхвърлят голямо количество годна храна в огромни контейнери. А от там продуктите отиват директно на сметището.

  Редно е всеки от нас да се замисли какво има в торбата с отпадъци в своя дом. С едно рационално пазаруване съпроводено със списък от най-нужните продукти на нас би ни спестило както пари, така и угризения от изхвърлянето на продукти от различен произход. Замислете се само колко гладни хора има по земята докато ние хвърляме огромно количество храна в коша за боклук...





Също така може да прочетете и за ефекта от вредните храни:






Снимка: pixabay.com

Модерната зависимост

Излиза ли наркозависимостта извън контрол?


  Моите спомени за наркотиците започват когато бях на 11 години. След като бях в математическа паралелка в четвърти клас, от училищната администрация решиха на следващата година да ни разтурят и така станахме сборен клас. Това доведе и до пристигането на нови ученици. Пристигнаха деца с лоша репутация и изостанали с ученето. Едни имаха вече голям опит с тютюнопушене, а други с дрогата. Така ние от клас, който преди година участва и защитава престижа на училището си с участия в математически олимпиади, станахме посредствен клас. Бяхме принудени да се справяме сами с проблемните деца и за щастие не след дълго те бяха преместени в друго училище.



  В днешно време все повече се разпространява употребата на наркотици като възрастовата граница е все по-ниска. Това отговаря не само за употребата на марихуана, за която се смята, че епизодичната употреба е безвредна и то при употребата дори от деца. И това как при такава употреба не може да се развие трайна зависимост към марихуаната. Тя сама по себе си е вещество, което променя възприятията и модела на поведение като пречи на мозъка да функционира рационално. А тези реакции при един млад организъм какъвто е детския, който не е завършил своето физическо развитие могат да бъдат пагубни .В публичното пространство се вижда едно желание за легализирането на канабиса за използването му за медицински цели. Според мен зад това желание не стоят само обикновените хора, но и сериозен бизнес интерес. А от тук следват много опасни за населението последици.

  Има данни, че в България все по-често се внасят имитиращи вещества, които заменят марихуаната и кокаина наричат ги синтетични наркотици. Те могат да доведат до голяма смъртност дори от употребата на така "безопасната" марихуана. Много често пристрастените не знаят точно какво взимат от дилърите си и така се засилва тази опасност. Други пък предпочитат да взимат синтетични наркотици и така спокойно да си пушат "трева" например, защото тя ще има приятен аромат и трудно може да се хване от стандартните тестове за наркотици.

   Аз съм човек, който избягва места, където мога да имам допир до наркозависими. Но реалността е такава, че те могат да се срещнат дори в кварталния магазин. Не се изисква да се ходи в някое "модерно" нощно заведение за да  се видят поразиите от употребата на наркотици. Срещам ги също пред нас вечер, паркирали своите автомобили като необезпокоявани от никой и нищо, те взимат дозата си за "щастлив" живот и после с поникнали криле започват да шофират. Не искам да обяснявам колко е опасно това за всички, които могат да имат нежелана среща с тях. Спасение от сътворените от тях боклуци като спринцовки и кондоми за сега остават мираж. Случвало ми се е посред бял ден докато се разхождам по тепетата да имам среща с наркомани, които хич не се впечатлиха, че някой ги приближава и продължиха да си ползват инструментите(лъжица и запалка) за приготвяне на удоволствието. Бяха толкова лежерни, че аз си минах покрай тях като призрак. Личностите, които срещах там след определен период на време просто изчезваха и на тяхно място почвах да засичам други.

  Нещата опират отново до семейството, защото както казват "една птичка пролет не прави". Нужно е да се обърне сериозно внимание на децата и семейството като цяло, а не да има редки примери за образцови родители. Колкото и добре да е възпитано едно дете, то отива в среда, която е пълна с негови връстници с проблемни характери. Така то е изправено пред много тежък избор, защото децата са наистина много коварни. Това дете трябва да избере дали да е в изолация или да се впише в компанията. Ако всички ние не направим едно голямо усилие за подобряване на семейните си ценности, ситуацията с наркозависимостта ще излезе извън контрол!



Научете повече за наркотиците:



Национална информационна линия за наркотиците, алкохола и хазарта:

http://www.drugsinfo-bg.org/

Снимка: pixabay.com

Защо не можем да се справим с боклука?

Време е да изхвърлим боклука!


  Тази на пръв поглед нормална дейност като изхвърлянето на боклук много лесно може да се превърне в голям проблем за населението. Оказва се, че явно нямаме достатъчна култура за да разберем колко е важно да пазим природата и нас самите. Разбира се има и изключения, което ни предпазва от това да се превърнем в едно голямо общинско сметище. Във всеки град има обособени места, където може човек да си изхвърли боклука, а и почти винаги тези места са очевидни за простото око. Но въпреки това не малък процент от хората решават, че най-точното и правилно място за хвърлянето на боклук е встрани от тях или просто подхвърлянето му небрежно на земята...

  Липсата на кош за боклук пред очите не оправдава гореизброените постъпки. Мисля, че пакет от изядена вафла или подобно "здравословно" изкушение няма да натежи толкова в ръката на човек, докато ходи по тротоарите и търси кош за боклук. Не е срамно да си носи плик например под ръка, където да се сложи боклукът и да бъде прибран в чанта или нещо друго. А ако сте с кола ни най-малко този боклук би попречил на комфорта ви при шофирането. Не ви прави олимпийски шампиони ако с хвърляне от терасата се освобождавате от фасове и чували с боклуци, нито пък медал ще получите за тази постъпка.

  Често се пренебрегват и нуждите от контейнери за строителни отпадъци. Всеки втори решава, че контейнерът за смет до тях отговаря за всякакъв тип боклук. Било то овехтялото обзавеждане или развалена бяла и черна техника. Контейнерът се смята за идеален и за торби с лепила, тухли, плочки, защото нали си плащат данък смет "гражданите". Няма как да се набутат с още пари и действат по правилата. Все пак парите никога не стигат, макар че за ракия, цигари, ресторанти и дискотеки винаги има заделено.

  Иначе закони има, но отново липсва контролиращия орган. А и сигурно много от хората не са запознати какво ги грози при нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Съгласно приетия закон за управление на отпадъците, глобата възлиза на:

  • От 150 до 500 лева глоба за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци от физическо лице 
  • От 700 до 2000 лева глоба за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци от юридическо лице или едноличен търговец
*А едни от основните форми на нарушение съгласно същия закон са именно тези, които са описани в статията!

  Всеки ден изминавам минимум около 8 км. пеш и въпреки усилията на общинското предприятие за чистота (като неговата ефективност често е под въпрос) да поддържа града чист, аз виждам не малко отпадъци по улиците. За голямо мое съжаление дори в защитени територии като тепетата в Пловдив са потънали в боклуци от години. Вече се замислям когато отивам там на разходка да го правя с чували за боклук в ръце. Така поне  малко ще допринеса там да е по-чисто. Естествено моята постъпка ще е като търсенето на "игла в купа сено", но ако дори един човек се замисли и не изхвърли на земята боклука си, то това за мен ще е достатъчно.

  Промяната трябва да започне от някъде. Началото е редно да тръгне от нас самите! Нека заедно да бъдем отговорни и да се справим с боклука и така да живеем на по-чисто място! Да го направим за нашите деца като им дадем добър пример.




Снимка: pixabay.com
Пояснителна страница: http://www.hipo3.bg



Огнен влак

     Датата е 30.03.2018 г., а мястото гара Коньово. Мислих да запазя мнението си само за мен от случката със запалилия се влак, но след като вчера ме пресрещна репортер на Нова ТВ докато отивах на работа, реших да напиша своята позиция без да бъда прекъсван и подтикван да кажа едва ли не нещо лошо за БДЖ и да оплюя държавата. Омръзнало ми е да гледам как посредствени журналистчета търсят сензации там където ги няма. Дали са поръчкови или просто гледат да си запазят работата не знам. Но знам, че така могат да бъдат достойни само за някакви жълти вестничета!

     Оставам на мнение, че пътуването с влак е един от най-сигурните начини за транспорт. Като недостатък може да се отбележи, че услугата е доста бавна и не до там комфортна. Може би от тук идва и моето рядко возене, макар да имам безплатна годишна карта за пътуване. Като този дискомфорт може да се усети и в повечето междуградски автобусни линии например.

     Нека се замислим през същия този ден, колко ли жертви е имало по пътищата? За съжаление едва ли е било ден без загинал поради поредния, който се е мислил за безсмъртен. А в случая с горящия влак, жертвите са само двата изгорели вагона. Това е така и заради адекватната намеса на служителите на БДЖ във влака. Не е редно при инцидент да "скачаме" веднага срещу ситуацията, вместо да се зарадваме, че няма загинали. И това да се прави водеща тема в държавата. Безспорен факт е, че влаковете като цяло са на по 30 години и инвестиции в тази насока все още не се прави достатъчно, но замислете се вашите лични коли на колко години са... Мисля, че с качествена поддръжка тези години не са колосални. Тук ще си позволя да цитирам една мисъл, която сериозно тълкувано може да се окаже вярна:

"Жп мъдрост: Вагоните са като жени. Няма стари жени, а лошо гледани жени"

     А дали причините за запалването не са други? Нима не може да е умишлен палеж направен от недоброжелатели или от поръчители (към което води и разследването). Може огънят да е пламнал и от поредния пристрастен пушач, който вече трепери от това, че не може да си запали цигарата в купето на влака и да трови околните. Така да е сметнал, че тоалетните са правилното място за пушене. И така от проста немарливост да е оставил цигарата неизгасена.

     Каквато и да е причината, трябва да се помисли за безопасността на хората. Да се обърне внимание и измисли система за известие чрез бутон например. Не само да присъства лост за спирачка, който не е ясно дали е в изправност. Да се поставят пожарогасители на повече места, а не само в първите вагони. Да има инструкции за безопасност за хората във всяко купе. И ние като граждани да бъдем отговорни и да пазим държавната собственост, а не да правим всичко възможно да я развалим. Държавата сме ние, като положението вътре в нея олицетворява нашия манталитет!

Снимка: offnews.bg

All rights reserved © 2023 Ежедневието днес | Powered by peSho
Използването на материали от сайта без изрично разрешение на автора е забранено!
Protected by Copyscape